Witaminę C wyróżniają silne antyoksydacyjne właściwości. Jej cząsteczka jest wyjątkowo wrażliwa na działanie tlenu. W wyniku niezwykle intensywnych przemian metabolicznych w przypadku wysiłku fizycznego powstają miliardy wolnych rodników tlenowych. Te formy tlenu powodują uszkodzenia licznych struktur mięśniowych i tkanek, prowadząc do katabolizmu. Wartość witaminy C dla sportowców jest niezwykle ważnym zagadnieniem. W wyniku intensywnego utlenienia składników energetycznych w organizmie sportowców powstaje dużo więcej ubocznych produktów przemiany materii.
Witamina C jest niezbędna w reperowaniu uszkodzeń tkanki łącznej i mięśniowej oraz nadzorowaniu produkcji kolagenu – najpowszechniej występującej proteiny w naszym ciele. To włókniste białko spaja i uelastycznia strukturę chrząstek stawowych, skóry, ścięgien i więzadeł, a także wspomaga proces gojenia się ran. Regeneracja zasobów kolagenu jest kluczowa dla utrzymania tkanki łącznej we właściwej kondycji. Witamina C jest wykorzystywana także przy syntezie L- karnityny, w transporcie i wchłanianiu żelaza oraz w utrzymaniu odpowiedniego przepływu w najdrobniejszych naczyniach układu krwionośnego – kapilarach, dzięki czemu każda tkanka organizmu może być bardziej dotleniona, a wzrost masy mięśniowej relatywnie szybszy.
Suplementacja witaminą C ma ogromny wpływ na poziom hormonu stresu. Dzięki odpowiednio dobranym dawkom witaminy C istnieje możliwość sukcesywnego obniżenia poziomu kortyzolu. Bez witaminy C mięśnie po treningu nie mają szans na pełną regenerację, a wzrost masy mięśniowej będzie znacznie spowolniony, mimo stosowania różnego rodzaju odżywek białkowych i azotowych. Należy również podkreślić, że ze względu na bardzo duże zapotrzebowanie organizmu na witaminę C oraz konkretne dawki graniczne, suplementacja doustna przy biodostępności rzędu 2-5% nigdy nie będzie tak skuteczna jak wlew kroplowy ,dla którego biodostępność wynosi praktycznie 100%.

Solcoseryl– bezbiałkowy dializat z krwi zwierząt to cudowny lek dla każdego sportowca. Podawany dożylnie wpływa na metabolizm komórkowy i procesy naprawcze: wspomaga komórkową przemianę materii, zwłaszcza w procesach o dużym zapotrzebowaniu energetycznym, stymuluje fosforylację oksydacyjną oraz następczo wytwarzanie w komórkach wysokoenergetycznych fosforanów, zwiększa wykorzystanie tlenu przez tkanki, przyspiesza transport glukozy do niedotlenionych i pozbawionych rezerw energetycznych tkanek, stymuluje procesy naprawcze i regeneracyjne w tkankach uszkodzonych przez niedokrwienie, zapobiega wtórnym zmianom zwyrodnieniowym w odwracalnie uszkodzonych komórkach i tkankach i zmniejsza nasilenie tych zmian dzięki stabilizacji błon komórkowych i utrzymywaniu prawidłowej homeostazy osmotycznej i jonowej, nasila syntezę kolagenu, stymuluje migrację i proliferację komórek. Z witaminą C działa synergistycznie i poprawia efekty sportowe.